SAN: Storage Area Network

    محمد کرمی ۱۳۹۰/۱۰/۳۰

 SAN يك شبكه اختصاصي با سرعت بالا بوده كه المان هاي ذخيره سازي در آن شبكه) ناحيه) تعريف شده و خود اين مجموعه از طريق يك سوييچ به سرورهاي شبكه متصل مي شود . از يك پروتكل خاص به نام Encapsulated SCSI استفاده مي كند و از نظر پيكربندي سخت افزاري بر اساس Fiber مي باشد . بنابراين كليه تجهيزات اعم از HUB و Switch به صورت Fiber Channel مي باشند . در استاندارد SAN هرAPPServer    به همراه FS خود به شبكه SAN متصل شده و تنها مجاز به استفاده از همان محدوده اطلاعات مي باشد.   FC Over IP (FCIP)و SCSI over IP (ISCSI ) با ادغام استانداردهاي EITP دسترسي به SCSI بر روی بستر ارتباطی IP را فراهم مي آورند و انتقال فرمان هاي SCSI روي IP فعاليت Storage-to-IP و Storage-to-Storage را امكان پذير می سازد. شبكه هاي SAN بيشتر در سيستم هاي بانك اطلاعاتي MIS ، ذخيره سازي اطلاعات (Data Warehouse) نظير سيستم هاي گرافيك و پردازش تصويري و محيط هاي بعد از توليد (Post Product Environment) استفاده مي شوند و به علت نوع سخت افزار و تجهيزات استفاده شده از قيمت تمام شده بالايي برخوردار هستند. شکل زير شمای کلی از توپولوژی  SANرا نشان می دهد.

 

 

مزایای S A N :

افزايش توانايي های مديريتی: در اين روش به دليل اينکه Storage ها ی سرورهای مختلف در يک محل مستقر می باشند, سهولت مديريت را امکان پذير می سازد.


HighAvailability
(قابليت اطمينان بالا): در حالت Clustering می توان با استفاده از دو عدد Fiber Channel Switch ونيز دو عدد PCI Host Bus Adaptor يک Redundant Loop ايجاد نمودکه در صورت Fail شدن يک لينک ,لينک ديگر برقرار بماند و کوچکترين خللی در عملکرد سيستم وارد نشود.

قابليت افزايش Storage ها(Dynamic Growth ) : به راحتی می توان Storage اضافه نمود (حتی با افزايش SAN جديد) و بوسيله نرم افزار مديريتی می توان اين storage ها را از داخل سايت يا از راه دور مديريت نمود اين نکته را بايد خاطر نشان نمود که بوسيله اين سوئيچهای Fiber, Storage ها و سرورها می توانند در نقاط مختلف يک يا چند ساختمان مستقر شوند.

Data Protection : با استفاده از اين روش عمليات Backup گيری از داده های موجود بر روی تمامی سرورها به صورت متمرکز امکان پذير خواهد بود و کافيست Fiber Channel Switch به يک وسيله Backup متمرکز متصل نمود. مقرون به صرفه بودن (Cost-effective ) : با استفاده از اين روش به دليل اينکه با افزايش Storage ها ديگر نيازی به افزودن سرور مجدد نيست و بعلاوه اينکه سرورهای متفاوت می توانند از Shared-Storage ها استفاده کنند , هزينه های اختصاص داده شده به سرورها بين 40% الی 75% کاهش می يابد

 

Virtualization Type2

 

 

5 4 3 2 1
 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab