درباره voip بیشتر بدانیم

    محمد کرمی ۱۳۹۱/۰۶/۱۴

VoIP چيست و چگونه كار می كند؟   

پروتکل صدا تحت اینترنت یا VOIP: Voice Over Internet Protocol یک فن‌آوری است که به شما اجازه انتقال صدا و تماس‌های تلفنی تحت ارتباط اینترنتی را می‌دهد. VoIP  با بهرگیری از ارتباط استاندارد شبکه و اینترنت به یک سرویس مجازا رایگان تبدیل می شود و براي برقراي ارتباطات كافي است هزينه ISP را بپردازيد. اين امر شما را قادر مي­كند كه شركت­هاي تلفني را به­ طور كامل كنار بگذاريد. قابليت اين را دارد كه روش كار سيستم­هاي تلفني را كاملاً متحول كند. که در نهایت سرویس هایی گسترده تر از ارتباطات تلفنی را در اختیار قرار میدهد. هدف این فن‌آوری کم کردن هزینه برقراری ارتباط‌های تلفنی است

در حال حاضر شركت­هاي مخابراتي پيشگام در دنيا، پس از وقوف به امكانات بي­ پايان اين تكنولوژي جديد، در حال تأسيس مراكز VoIP در سراسر دنيا هستند و فروش سيستم­هاي تلفن VoIP روز­به­ روز در حال گسترش است.

 

نحوه به کار گیری VoIP  جهت برقراري ارتباط

به طور کلی سیستم VoIP بر روی بستر شبکه صورت میگیرد و نیاز پایه جهت سرویس دهی می باشد .

1-     ATA(gateway)

این روش با استفاده از ATA(Analog Telephone Adaptor)ها كه gateway هم ناميده مي­شوند صورت می گیرد. شما به آساني مي­توانيد handset استانداردتان را به ATA متصل كنيد، سپس ATA را به شبکه  يا ارتباط اينترنت­تان وصل كنيد. با اين كار قادر به برقراري ارتباط VoIP خواهيد بود. ATA سيگنال آنالوگ را از تلفن استاندارد شما مي­گيرد و آن را به سيگنال ديجيتال آماده براي انتقال در بستر اينترنت تبديل مي­كند.

2-      IP Phones

اين handsetها همانند  handsetهاي استاندارد معمولي است. داراي يك كانكتور RJ 45 Ethernet به جاي كانكتورهاي استاندارد RJ 11 هستند. اين تلفن­ها تمام نرم­افزارها و سخت­افزارهاي لازم براي برقراري ارتباطات VoIP را یکجا همراه دارد و  مستقيمأ به روتر وصل مي­شوند و آماده استفاده می شوند.

3-     كامپيوتر به كامپيوتر

با استفاده از نرم افزاری های مختص VoIP می توان بدون نیاز به هر نوع از مبدل های ذکر شده از کامپیوتر شخصی جهت ایجاد تماس استفاده کرد بعد از راه اندازی این نوع نرم افزار با استفاده از هدفون میتوان تماس مکالمه را آغاز کرد.

 

چرا VoIP

سالهاست که سیستم ارتباط تلفن به صورت کامل نیاز های یک سیستم را پوشش داده و انتقال از این سیستم قدیم به تکنولوژی VoIP دلالیل برجسته ای نیاز دارد در ادامه برخی از این ویژگی ها معرفی میگردد.

 

      -    هزینه

VoIP در ابعاد گوناگون هزینه ها را کاهش میدهد ، براي مديران شبكه، سيستم تلفن VoIP به اين معني است كه به جاي دو شبكه تنها با يك شبكه روبرو هستند. و با توجه به ویژگیهای شبکه های وایرلس هزینه هرنوع جابجایی را به طور گسترده کاهش میدهد .

اغلب شركت­هاي تلفني سنتي هزينه سرويس­هاي اضافي را در صورت حساب شما مي­گنجانند. در حالي­كه اگر از سرويس­دهنده­هاي VoIP استفاده كنيد، اين سرويس­ها استاندارد به حساب مي­آيد. همچین با بهره گرفتن از VoIP میتوان به طور کامل قبض های سرسام آور تلفن را به فراموشی سپرد و این هزینه را صرف شبکه های موجود نمود  وبهره وری را به شکل گسترده ای در سازمان افزایش داد .

 

-         -    دسترسی

 شبکه گسترده اینترتت این امکان را به وجود می آورد تا با استفاده از IP Phone  ها و softphone در هرنقطه از دنیا بتوان از VoIP استفاده کرد

اغلب شركت­هاي تلفني سنتي هزينه سرويس­هاي اضافي را در صورت حساب شما مي­گنجانند. در حالي­كه اگر از سرويس­دهنده­هاي VoIP استفاده كنيد، اين سرويس­ها استاندارد به حساب مي­آيد.

يكي ديگر از منافعي كه براي شركت­هاي داراي VoIP مي­تواند وجود داشته باشد اين است كه شعب سازمان­ها مي­توانند در سرتاسر دنيا پراكنده شده باشند و نيازي به مجتمع بودن آن­ها نيست.

علاوه بر اين شما بايد مطمئن باشيد كه تمامي دستگاه­هاي مورد استفاده شما مانند فكس، پردازشگر كارت اعتباري، سيستم­هاي امنيتي و ... مي­توانند به صورت يكپارچه به سيستم تلفن VoIP شما متصل شود.

 

-    ویژگیهای Voip

 1. سیستم پاسخگوئی منشی دیجیتال چند لایه
 2. صف انتظار
 3. صندوق صوتی برای تمامی کاربران
 4. ضبط مکالمات بصورت ضبط یک مکالمه خاص یا تمامی مکالمات
 5. تعداد نا محدود داخلی
 6. موزیک انتظار با قابلیت تغییر ساده
 7. صفحه مدیریت ساده در محیط
 8. WEB
 9. ایجاد ارتباط بین شعب داخل و خارج از ایران
 10. 9- Fax Serverجهت دریافت فکس و ارسال آن به ایمیل شما
 11. امکان شنود مکالمات در دفتر و یا هر نقطه از دنیا
 12. امکان مشاهده صفحه مرکز تلفن و مشاهده داخلی های در حال مکالمه همراه با مشاهده شماره طرف مکالمه و زمان آن در هر نقطه از دنیا
 13. گزارش گیری آسان و مشاهده تمامی مکالمات انجام شده ، زمان و مدت مکالمه
 14. امکان اتصال به مرکز تلفن با نرم افزار یا گوشی IP Phone در هر نقطه از دنیا
 15. Hold, Call transfer, Call pickup, Don’t diturb, black list, Direct, Follow me
 16. استفاده از امکانات گوشی های IP Phone که در گوشی های معمول وجود ندارد
 17. گزارشات آماری از بیشترین مکالمات انجام شده توسط هر داخلی
 18. کنفرانس تلفنی 8 نفره
 19. امکان مکالمه تصویری با گوشی های مجهز به Camera و یا نرم افزار و Webcam
 20. امکان برقراری تلفن بین الملل با قیمت پایین تر از کارت تلفن

-         بیشتر

VoIP یک تکنولوژی به روز میباشد که فراتر از آنچه تا کنون از یک تلفن میشناسیم در اختیار ما قرار میدهد

مزاياي بيش­تري در مورد فيلتر كردن تماس­ها، در مورد چگونگي انتقال تماس­هاي تلفني بر اساس اطلاعات Caller ID ، انتقال تماس تلفني به يك شماره تلفن خاص (Forwarding) ، ارسال مستقيم تماس به Voicemail ، ارسال پيغام اشغال بودن مشترك به تماس گيرنده ، امكان سرويس در دسترس نبودن مشترك ، بسياري از سرويس­هاي VoIP امكان بررسي Voicemail شما را از طريق اينترنت و يا توسط فايل پيوست نامه الكترونيكي كه به كامپيوتر يا PDA شما ارسال شده است را مي­دهد.

 

تخمین هزینه‌های اولیه 

هزینه‌های اجرای یك پروژه VoIP، از شروع مرحله برنامه‌ریزی تا پایان مرحله رفع اشكال، به طور عمده در دو گروه هزینه‌های سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عملیاتی جای می‌گیرند.

هزینه سرمایه‌گذاری، برابر با مجموع بهای تجهیزات IP PBX، گوشی‌ها، و تجهیزات شبكه‌ای می‌باشد. هزینه‌های عملیاتی معمولا به دو شكل "نفر ساعت" و یا "هزینه واقعی" برای انجام مراحل بررسی وضعیت موجود، برنامه‌ریزی، نصب تجهیزات IP PBX و گوشی‌های مربوطه، و در نهایت، عیب‌یابی و رفع آن نشان‌داده می‌شوند. 

سازمان‌هایی كه علاوه بر خدمات پایه، مایل به استفاده از خدماتی همچون پیام‌رسانی یكپارچه (UMS)می‌باشند، هزینه‌های اضافی را بابت این خدمات در نظر می‌گیرند. 

بخشی از مرحله برنامه‌ریزی، صرف بررسی ساختار شبكه موجود سازمان و میزان آمادگی آن برای ارائه خدمات تلفنی VoIP، می‌گردد. فرایند كار به این صورت است كه با تزریق ترافیك شبیه‌سازی شده VoIP به داخل شبكه، نقاط ضعف آن شناسایی شده و در صورت كلیدی بودن آن‌ها، ارتقای شبكه موجود الزامی خواهد بود. 

سازمان‌های متوسط (با 100 تا 500 پرسنل) در حدود -------------- را برای انجام این مرحله كنار می‌گذارند و سازمان‌های بزرگ‌تر تا --------------- را دلار صرف این مرحله می‌كنند. معمولاً بررسی وضع موجود توسط شركت‌های سازنده تجهیزات VoIP یا شركت‌های مخابراتی انجام می‌شود. البته سازمان‌های بزرگ گاهی از پرسنل IT خود برای این منظور كمك می‌گیرند و این امر به كاهش هزینه‌های این مرحله كمك زیادی می‌كند

 

 

نفر ساعت

هزینه تقریبی

بررسی شبکه موجود

 

 

برنامه ریزی

 

 

نصب

 

 

رفع اشکال

 

 

مجموع

 

 

 

با افزایش تعداد كاركنان، هزینه‌های مشتركی همچون هزینه برنامه‌ریزی، به تعداد بیشتری از كاربران سرشكن می شود و هزینه به ازای هر نفر پایین می‌آید.


تركیب هزینه‌های عملیاتی و سرمایه ای را به ازای هر نفر كاربر ابعاد گوناگون

  

تعداد نفرات

Switch

IPphone

Instalation

آموزش

 

 

 

 

 

 

 

مقایسه  میزان صرفه جویی ناشی از به کارگیری voip  برا ی هزینه تماس

 

مخابرات

voip

 

مبلغ  

 

مبلغ  

هزینه تلفن داخلی

 

هزینه تلفن داخلی

 

هزینه تلفن شهری

 

هزینه تلفن شهری

 

هزینه تلفن بین شهری 

 

هزینه تلفن بین شهری 

 

هزینه تلفن خارج از کشور

 

هزینه تلفن خارج از کشور

 

تعداد خطوط مورد نیاز

 

تعداد خطوط مورد نیاز

 

 

صرفه جویی ناشی از تغییرات و جابه‌جایی‌ها

به طور متوسط هر سازمان در حدود ------------------------- هرگونه جابه‌جایی و تغییر در خطوط تلفنی خود هزینه می‌كند.
 
به‌كارگیری VoIP به دلیل انعطاف بالای این فناوری، چیزی در حدود 80 تا 90 درصد در این‌گونه هزینه‌ها صرفه‌جویی ایجاد می‌كند. از طرفی، هر تغییر در تجهیزات PBX فعلی تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد، (كه در این مدت اختلالاتی در شبكه  مشاهده می‌گردد در مقابل، زمان مورد نیاز برای هر گونه تغییر در مورد تجهیزات IP PBX، در حد 10دقیقه می باشد. 

جدول مقایسه voip  نسبت به سانترال

 

 

Voip

central

نگهداری

 

 

 مدیریت

 

 

 ارتقاء

 

 

 

   
   

 

 

كاهش هزینه پرسنلی 

باید دید كه به‌كارگیری فناوری نوین، چه تاثیری در كاهش هزینه‌های نیروی انسانی دارد. به طور میانگین هر سازمان با به‌كارگیری ایده شبكه همگرا، در حدود 7/0نفر صرفه‌جویی در پرسنل فنی خود به عمل می‌آورد .
علاوه‌براین، به‌كارگیری VoIP و استفاده از قابلیت‌های پیشرفته این فناوری، تعداد پرسنل لازم در بخش پذیرش یك سازمان را به حدود نصف كاهش می‌دهد. 

 www.en.wikipedia.org/wiki/Voice_over_IP

 

 

 
 

۰ نظرارسال نظر

  


تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به نويسندگان آي تي ياب مي باشد و هرگونه کپي برداري و استفاده از آن تنها با ذکر منبع مجاز مي باشد
ITyab